Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Centrum Usług Społecznych w Górnie
Logo funduszy europejskiej, rzeczpospolita polska, unia europejska

Opieka wytchnieniowa– edycja 2025

Utworzono dnia 18.11.2024

W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, Centrum Usług Społecznych w Górnie informuje o rozpoczęciu wstępnej rekrutacji do Programu, który będzie realizowany przez tut. Centrum w 2025 roku.

Na realizację Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę: 

200 000 000,00 zł.


Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

 

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą         z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.

Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

Program jest realizowany w dwóch formach:

1) świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego,

2) świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego

Limit godzin i dób usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością wynosi:

- 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego

- 14 dób dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego

Zgodnie z zaleceniami określonymi w Programie, przyznając usługi opieki wytchnieniowej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.

Uczestnik Programu za usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności.

Aktualne rozeznanie potrzeb w zakresie usług opieki wytchnieniowej będzie podstawą na zabezpieczenie środków finansowych na rok 2025 umożliwiających objecie wsparciem potrzebujących mieszkańców Gminy Górno.

W związku z krótkim terminem przekazania wniosku do Wojewody Świętokrzyskiego, zgłoszeń można dokonywać do dnia 25 listopada 2024 r. w formie telefonicznej pod nr tel. 413023647  lub osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Górnie, ul. Łysicka 11.

Treść Ogłoszenia o naborze oraz Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:

Nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej " Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 128

W poprzednim tygodniu: 157

W tym miesiącu: 462

W poprzednim miesiącu: 806

Wszystkich: 37667

Biuletyn Informacji Publicznej

 

ELektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

 

Usługi indywidualnego transportu DOOR-TO-DOOR

 

Senior+

 

Program Opieka wytchnieniowa MRiPS

       Opieka wytchnieniowa

 

Asystent Osoby Niepełnosprawnej MRiPS

Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością